انتخاب پیچر – یک گام تا لاته آرتیست شدن

انتخاب پیچر – یک گام تا لاته آرتیست شدن
4.7 (93.33%) 3 votes

بخاردهی شیر و هنر لاته آرت از اصلی ترین مهارت های یک باریستا محسوب میشوند . کسب این مهارت برای افراد حرفه ایی هم مشکل است اما من برای شما خبر خوبی دارم .

انتخاب درست و دقیق یک پیچر شیر میتواند به شما در رسیدن به این مهارت ها کمک بسزایی کند .

شما برای انتخاب پیچر گزینه های زیادی دارید،پس چگونه پیچر مورد نیاز خود را انتخاب کنید ؟ من به شما میگویم که باید به چه ویژگی های دقت کنید .

مشخصات اولیه

خب بزارید از پایه راجب این انتخاب صحبت کنیم .

عرض دهانه پیچر

اولین موردی که باید به ان دقت کنید عرض دهانه پیچر است . که باید به اندازه کافی بزرگ باشد که شما بتوانید چرخش دورانی شیر را در آن به خوبی کنترل کنید .

این حرکت دورانی است که به شما این امکان را میدهد که حبابهای بزرگ سطح شیر خود را ازبین برده و به یک میکرو فوم مناسب و ایده آل برسید .

 

 فیکرو فوم چیست؟

میکرو فوم وقتی حاصل میشود که شما شیر داخل پیچر را به دقت و یکنواختی منظمی هوا دهی کنید تا به دمای مد نظر برسد .

حاصل این عمل شما یک مخمل یکدست ، نرم و درخشان روی سطح شیر خواهد بود .

این شیر نه تنها مزه ی فوق العاده ایی دارد ، بلکه شرایط و استاندارد لازم راهم برای یک لاته آرت بینظر دارد .

 

پیچر مناسب

اندازه پیچر

قالب پیچرها را در دو اندازه ی استاندارد 12oz و 20oz میسازند . به هرحال شاید شما در کافه تان به پیچر بزرگتر یا کوچکتری نیاز داشته باشید . از لحاظ کلی پیچر باید 12 یا 20 oz  باشد تا استاندارد لازم برای تهیه نوشیدنی های مرسوم را داشته باشند . پس از لحاظ عرض شما انتخاب گسترده ایی ندارید.

مهمترین نکته ایی که شما هنگام انتخاب پبچر باید مدنظر بگیرید این است که شما در واقع به چه میزان شیر برای نوشیدنی خود نیاز دارید .

زمانیکه شما در حال بخاردهی و فوم گیری از شیر هستید ، پیچر شما نمیتواند از شیر خالی یا بیش از حد پر باشد . اگر پیچر خالی تر از حد استاندارد باشد شما نیمتوانید دقت لازم برای تهیه یک فوم مناسب را داشته باشید و اگر هم پر باشد شما نمیتوانید از شیر خود به میزان مناسب فوم گیری کنید . در هر دو حالت شما از استاندارد و دقت لازم فاصله زیادی خواهید داشت .ایده آل ترین میزان شیری که شما میتوانید در پیچر خود بریزید تا زیر ناودان خروجی پیچر، جایی پایین تر از یک سوم بالایی پیچر است .

 جنس پیچر

پیچر شما باید از بهترین استیل زد زنگ ساخنه شده باشد تا بتواند به خوبی دما را در حین بخاردهی حفظ کند .

میشود چنین گفت که زمانی که شما درحال گرمادهی به شیرخود هستید تا به دمای مناسب 70 درجه سانتیگراد برسید پیچر شما هم شروع به گرم شدن میکند .

اگر این احساس گرما برای شما ازاردهنده است میتوانید از پیچرهایی با لایه تفلون محافظ استفاده کنید تا از انگشتانتان و دستتان در برابر گرما محافظ کنید .

انتخاب پیچر

 

ناودان یا نوک پیچر

اگرچه باریستاهای حرفه ایی و توانا میتوانند باهر طرح ناودان پیچر خود غالب آرت ها را انجام دهند اما برای بعضی از آرت ها شما به نوع خاصی از طرح ناودان خروجی که کار را آسانتر میکند نیاز دارید .

در عین حال استفاده از پیچرهای مرسوم و کلاسیک شما را در زمینه آموزش و هم امادگی قبل از مسابقات میتواند کمک کند .

طرح های HEARTS و TULIPS ، طرحهایی هستند که اغلب افراد در اغاز تمرین با آنها اموزش خود را شروع میکنند .

کار با پیچرهای مرسوم و عمومی ساده تراست و شما باید روی ریختن شیر همراه با فوم داخل لیوان خود تمرین و دقت کنید که این اتفاق یکدست و منظم بیفتد .

برای اینکه شما بهترین مناسبترین نحوه ریزش را کامل درک کنید بهترین پیچرها همان پیچرهای عمومی هستند . پیچرهای عمومی این امکان را میدهند که شما فوم شیر خود را به صورت یکنواخت داخل لیوان بریزید و این اتفاق به سادگی قابل درک و یادگیری است .

انداختن یک طرح RUSSETA عالی با یک پیچر دارای ناودان پهن کار مشکلی است اما شما میتوانید با اینگونه پیچرها طرحهایی مانند SLOWESTTA را به خوبی اجرا کنید .

از طرف دیگر RUSSETA کلاسیک و طرحهای دشواری مانند SWANS و PEACOCKS احتیاج به پیچری با ناوران نازک و ظریف دارد که به شما قدرت کنترل و هدایت بیشتری برای اجرای دقیق جزییات بدهد .

انتخاب پیچر مناسب

پیشنهاد خرید پیچر مناسب

انتخاب های زیادی برای یک پیچر کلاسیک وجود دارد که به شما این امکان را میدهد تا طرح های متنوعی را ایجاد کنید. به مانند پیچرهای Incasa و Joe Ferex .اگر شما میخواهید که طرحهای پیچده به با جزییات بیشتری انجام دهید میتوانید از پیچرهای motta  که در ابعاد و طرح ناودان متفاوتی تولید میشود بهره ببرید . پیچرهای Barista Gear پیشنهادی عالی هستند که به علت داشتن طراحی ناودان خروجی ظریف  این امکان را برای شما فراهم میکنند تا یک لاته آرت کامل و بی نقص را تجربه کنید .

 

ترجمه محمد رضا پوررسول

انتخاب پیچر – یک گام تا لاته آرتیست شدن