انقلاب ربات های باریستا

انقلاب ربات های باریستا
4.8 (96.67%) 6 votes

به هر حال حضور ماشین ها و ربات ها روز به روز در میان انسان ها بیشتر می شود و در این میان کافه ها هم استثنا نیستند. در این مطلب می خواهیم جوانب حضور ربات های باریستا ! در کافه ها را بررسی کنیم با ایل کافه همراه باشید.

آیا ربات‌ ها همه‌ی جهان را در اختیار خود خواهند گرفت؟

شاید هنوز نه – اما این موجودات مکانیکی در حال تصرف برخی از زمینه‌ها هستند. برای مثال به صنعت خودرو سازی نگاهی بیندازید؛ کسی یک خودروی دست‌ساز نمی‌خرد.

اما هنوز، با اینکه دنیا دارد حتی بیشتر رباتیک می‌شود، یک سوال خیلی بزرگ باقی می‌ماند. برای شروع، آیا اینه‌ها حقیقتا می‌توانند جایگزین آدم‌ها شوند؟ بازدهی، دقت، و اتوماسیون افزایش یافته‌ی آنها غیر قابل انکار است… اما، آیا تاثر انسانی، به حساب نمی‌آید؟

و آیا باریستا های سراسر جهان، همزمان با شروع نفوذ ربات‌ها در زندگیمان، باید نگران کار خود باشند؟ چرا که روی هم رفته، قهوه درست کردن، از ساختن ماشین کار ساده‌تری است …

باریستا یا باریستای ربات
عکس از علی یعقوبی

آیا ربات های باریستا می‌توانند هوشمندانه ، یک فنجان عالی قهوه درست کنند؟

این همه، ربط به آن دارد که چه چیزی یک قهوه را خاص می‌کند. اما سوال اینجاست که، این تخصص، یک هنر، یا علم محسوب می‌شود؟

مانند خیلی‌ها، معتقدم که هیچ جایگزینی برای یک اثر هنری دست‌ساز یافت نمی‌شود. ترکیب منحصر به قردی از دانه‌های ریشه یافته از سرتاسر جهان و روش دم‌آوری غیرقابل پیش‌بینیش، با یک هنر زیبا بر روی آن، یک اثر والاست. و باریستایی که با عشق، قهوه‌اش را تراش داده، همواره عاشقان قهوه را به هنر دستش جذب می‌کند. 

در هر حال، هر باریستایی دانش پشت این هنر را تایید خواهد کرد. از انجماد قهوه، تا تناسبات غلظت و عصاره‌گیری، تا تمام قدم‌هایی که موجب فرضیه‌ها، تست شدنی‌ها، و جمع‌آوری شدن اطلاعات و دیتا می‌شود. برای مثال، دانشگاه Bath اخیرا، با همکاری قهرمان باریستای بریتانیا، کشف کرده است که آب غنی شده با منیزیوم، برای عصاره‌گیری از ترکیبات قهوه، مناسب‌تر است. 

برخی‌ها بر این باورند که در سر بهترین باریستاهای جهان، یک رسپی مخفی برای تهیه‌ی یک قهوه‌ی بی‌عیب و نقص وجود دارد. اما، اگر یک ربات همه‌ی این دانش‌ را بداند، می‌تواند جایگزین شود؟

انسان‌ها و ماشین‌ها : آیا حضوری همزمان، امکان‌پذیر است؟

در حالیکه، ماشین‌ها، می‌توانند، در آینده، جایگزین باریستاها شوند، هنوز به آن مرحله نرسیده‌اند. کلید واژه‌ای که به آن «ساکت» بودن می‌گویند. در حقیقت، آن‌ها می‌توانند نصف کار را برایتان انجام دهند. Poursteady 1.0 داخل می‌شود. (حتی خود این جمله‌ هم، حسی شبیه ربات‌ دارد.) 

دم کردن اتوماتیک قهوه
Poursteady 1.0: Is this machine the future of coffee? Credit: Poursteady

آن زمانی که همه چیز شلوغ است و لیست کارهای انجام شدنی طولانی‌ای وجود دارد، هر چیزی که بتواند بخشی از کارها را انجام دهد، یک امداد الهی است. و Poursteady 0.1، دقیقا همین کار را انجام می‌دهد.  ابزار اتوماتیک پور اوور – Pour Over، باعث می‌شود، شما پنج قهوه جلو بیفتید. بله، پنج برابر سرعت شما را بیشتر می‌کند. با کنترل کردن جریان آب طولانی، پروسه‌ی دم کردن پنج قهوه را در یک زمان باهم طی می‌کند. و نه تنها زمان شما را صرفه جویی خواهد کرد، بلکه شما را قادر می‌سازد تا تمرکز خود را بر سایز و آسیاب، و بر مقدارها یا دوزینگ – dosing وقف کنید. 

«تمام دم کردن قهوه ، مربوط به زمان‌بندی و دمای آب است. پس ما این متغیرها را یک ربات کنترل خواهیم کرد.» مارک سیبنا – Mark Sibena، Co-founder

این شرکت تغییردهنده‌ی بازی، به هدایت‌گر تاثیرگذاری در باریستاها به علم رباتیک معروف شده است. این نباید سورپرایز کننده باشد، یکی از موسسین این شرکت، قبلا کارمند فری‌لنس ناسا – NASA بوده که مهارت مهندسی آنجا را وارد صنعت قهوه کرده است. آنها، کنترل دقیق حرکت، طراحی قابل اتکای سیستم و مهندسی خلاق قهوه را ادغام کرده‌اند تا یک ماشین موثر و روان خلق کنند. 

آدمها در برابر ماشین‌ها : آیا آنها می‌توانند ما را جایگزین کنند؟

تیم Poursteady به وضوح اظهار کرده‌اند که قصدشان تنها یاری به باریستاها با (مسلما) هدایت جریان ریختن آب است. اما اگر بخواهند در آینده این محصولشان را ارتقا دهند، چه می‌شود؟ آینده‌ی علم رباتیک برای صنعت قهوه، در ده سال آینده چگونه خواهد بود؟ آیا کارهای دیگری هم اتوماتیک خواهند شد؟

برخی، همین حالا هم با ایده‌ی یک باریستای تمام اتوماتیک بازی می‌کنند. محققین متخصص رباتیک در دانشگاه Cornell، رباتی طراحی کرده‌اند که می‌تواند به طور کامل یک فنجان قهوه را درست کند، این ربات «روبوباریستا-Robobarista» نامیده شده است. آنها مدعی شده‌اند که روبوباریستا حتی قادر به آموختن نحوه‌ی کار کردن ماشین‌ها به طور مستقیم و به صورت آنلاین از پلتفورم Amazon’s Mechanical Turk هستند. چیز پیشرفته‌ای است، نه؟

ربات‌های باریستا
Do you want this to be a familiar sight each morning? Credit: Japan Times

تلاشی دیگر از Kawada Industries Inc.، پیشنهاد میدهد که طی چندین سال بعد، خیلی غیرعادی نخواهد بود که ربات های باریستا یعنی یک باریستای شبیه به انسان پشت کانترها دیده شود. برای صاحبین کافه‌ها سخت است که به ماشینی که نیازی به خواب، آموزش، و یا دستمزد ندارد، نه بگویند. 

اگرچه، برای میانگین مصرف‌کننده‌ها، این ربات شبیه انسان، خیلی دور به نظر می‌آید. اما اکنون، سناریوی قابل احتمالتر، «سرو» قهوه با ماشین‌آلات پیچیده و اجزای رباتیک پشت نمای این ماشین‌هاست.  به بیش از ۴۰۰۰ ماشین سریع Costa به طور جهانی فکر کنید. 

و برای نوشندگان قهوه‌ ی اسپشیالتی ، ماشینی مشابه که تنها یک گام پیشتر رفت، Briggo بود. سفارش دقیقتان را توسط تلفن هوشمندتان به کیوسک Briggo می‌دهید، و زمانی که حاضر شد آن را می‌گیرید. به این امید که هر چه که از آن خارج می‌شود، شبیه به یک کافی شاپ سطح بالا باشد، انتظار بالایی است اما خب، این ماشین توسط باریستای برنده‌ی جایزه، Patrick Pierce آموزش دیده شده است. دمای دم آوری را تنظیم، و فشار آب مناسب را تثبیت می‌کند، پرفورمانس استیم شیر را زیرنظر می‌گیرد و به طور خلاصه، یک کافی هاوس همه کاره‌ی رباتیک است. 

کیوسک اتوماتیک قهوه
Briggo: the all-in-one robotic coffee kiosk. Credit: Briggo via vendingmarketwatch.com

سوال حیاتی: آیا مشتری‌ها این ربات های باریستا را می‌خواهند؟

تا اینجای کار، فارغ از اینکه ربات های باریستا می‌توانند جایگزین ما شوند یا نه، این اتفاق زمانی قابل انجام است، که مشتری هم این را بخواهد. و حقیقت امر این است که، در حال حاضر، مشتری‌ها آنها را دوست ندارند. چهره‌ی «ترسناک»شان و حرکت مکانیکی آنها، به نظر می‌رسد که آنها را برای حضور در یک کافی‌شاپ محلی، نامناسب می‌کند. کافه، بدون یک لبخند دوستانه، به چه معناست؟

نمی‌خواهیم به این بپردازیم که قهوه‌ی تهیه‌ شده توسط آنها هم آنقدرها خوب نیست. شعار ماشین‌های Costa این است که «نمی‌توانم باور کنم که در داخل این ماشین، یک باریستا حضور داشته باشد.» و پیام آن چیست؟ که آدم‌ها واقعا، بهتر از ماشین‌ها هستند. و این کیفیت ضعیف نوشیدنی‌های تهیه شده توسط ماشین را بازتاب می‌دهد.

از روی دیگر، علم رباتیکی که باعث یاری رساندن به باریستا های ماهر شود، به راستی در کانتر جایگاه خود را خواهند داشت. Poursteady بازار قهوه را همچون طوفانی در اختیار دارد، چرا که تقاضای دم کردن سریع قهوه‌های پور اوور را پاسخگوست. اینکه آیا قرار است این مرز را رد کنند و کارهای دیگر را هم انجام دهند، هنوز مشخص نیست. (شایعه‌ی تولید ورژن دوم این محصول هم وجود دارد.)

فعلا، هنر و مهارت این قهوه‌ی بی‌نظیر، هنوز در دست انسان‌هاست. آن تاثیر آخر روی هر فنجان نوشیدنی و خوش و بش کردن با روی خوش، از هر زمان دیگر، اهمیت بیشتری دارد. به قهوه‌ی خود شخصیت دهید و همین ربات‌ها را عاجز خواهد کرد. 

باریستا یا ربات باریستا
عکس از علی یعقوبی

Written by T. Dewhurst of Ordable and edited by T. Newton

Feature Photo Credit: Robobarista via Popular Science

Perfect Daily Grind

انقلاب ربات های باریستا