قهوه ترک

قهوه ترک
5 (100%) 3 votes

می‌خواهید یک قهوه ترک بی‌نظیر دم کنید؟ اینجا بهترین جا برای آموختن این روش است. من به شما خواهم گفت که دقیقا به چه چیزی نیاز دارید تا این نوشیدنی سنتی را با بادی بالا و خوش‌طعم دم کنید.

دم کردن قهوه ترک

دو جنبه برای دم کردن قهوه ترک وجود دارد: یکی تکنیک، و دیگری اشتیاق.

عکس از فاطمه یزدان یار
عکس از فاطمه یزدان یار

اشتیاق به قهوه ترک

تا زمانی که ۱۵ ساله شوم، بر این باور بودم که تنها داشتن یک قهوه ساز خوب کافی است؛ اشتباه می‌کردم. در آن زمان، در حالی که سه سال بود که قهوه دم می‌کردم، با مادربزرگم به یک مغازه‌ی دست دوم فروشی رفتم. آنجا با کسی آشنا شدم که با یک ظرف مسی، قهوه دم می‌کرد. پیرمردی با سیگاری آویزان از گوشه‌ی لبان چروکیده‌اش و یک عشق شدید به قهوه. او مرا با یک جزوه‌ی (قهوه جوش ترک – cezve – jezve، به آن ایبریک – ibrik یا briki هم گفته میشود) دست ساز و یک قاشق اندازه‌گیری نقره آشنا کرد.

همان روز، ساعاتی بعد، مادربزرگم به من جزوه‌ای داد که از مادربزرگ مادربزرگش به ارث داشت. در حالی که زیبایی این‌ها خود به تنهایی هدیه‌ای باارزش بود، برای من حتی باارزش‌تر، آموختن استفاده‌ی از آنها برای دم کردن این نوشیدنی بی‌نظیر بود.

وقتی که شما برای دم کردن قهوه ترک اشتیاق دارید، وقتی که تمام کارهای دیگر را برای نوشیدن آن کنار می‌گذارید، وقتی که می‌خواهید تمام چیزهایی که باید درباره‌ی آن را بدانید – آن زمان است که می‌توانید، یک نوشیدنی عالی دم کنید.

قهوه ترک در جزوه
عکس از فاطمه یزدان یار

و از آن روز به بعد، اشتیاق داشتم. به عنوان یک دانشجو در صربستان، قهوه برای من حتی خیلی بیشتر از پول و لباس، مهم بود؛ این تنها چیزی بود که بدون آن نمی‌توانستم سر کنم. در حقیقت، از یکی از دوستان مادربزرگم به اسم روما، نحوه‌ی گرفتن فال قهوه ترک را در زمانی که نوجوان بودم آموخته بودم، این عادت فال قهوه گرفتن در عوض بسته‌ی قهوه، را پیدا کرده بودم.

امیدوارم منظور من از داشتن اشتیاق قهوه ترک را حس کرده باشید، و یا در نهایت خواندن این متن، درکش کنید. حتی اگر در غیر این‌صورت بود، خب با داشتن تکنیک کافی، باز هم قادر خواهید بود که یک قهوه‌ خوب دم کنید.

ریختن قهوه ترک
عکس از فاطمه یزدان یار

قهوه ترک : تکنیک

اول، باید قهوه را آسیاب کنید؛ این کار را باید دقیقا قبل از دم کردن قهوه انجام دهید. این آسیاب باید در درجه‌ی خیلی ریز یا فاین – very fine انجام شود. ریزتر از اسپرسو. اگر آسیاب شما این سایز آسیاب را ندارد، به شما پیشنهاد می‌کنم که یک آسیاب دستی برای قهوه ترک خریداری کنید. به من اعتماد کنید، ارزشش را دارد.

حالا، آماده‌ایم تا قهوه‌مان را دم کنیم. یک فنجان اسپرسو برای پیمانه‌ در نظر بگیرید، و سه یا چهار فنجان آب سرد داخل جزوه بریزید. و سپس، به شدت پیشنهاد می‌کنم که ۳ یا ۴ قاشق کوچک شکر به آن اضافه کنید، اما هم نزنید.

جزوه را روی شعله قرار دهید. همین که آب شروع به گرم شدن می‌کند، شکر تبدیل به کاراملایز شدن می‌کند؛ این قهوه‌ی شما را شیرین‌تر، و خوش‌طعم‌تر می‌کند.

زمانی که آب به جوش آمد، آن را از روی گاز بردارید و ۴ قاشق پر قهوه داخل آن بریزید. این بار خوب هم بزنید. حالا قهوه و آب همزده شده را مجددا روی شعله بگیرید و حواستان به آن باشد. ترکیب شروع به بالا آمدن می‌کند؛ به محض اینکه دم کشیده شد و به بالای جزوه رسید، به سرعت آن را از روی شعله بردارید و بگذارید کمی بماند، تا از دست حباب‌های درشت خلاص شوید. و مجددا آن را به روی شعله بگیرید. این کار را دوبار دیگر انجام دهید.

قهوه ترک سنتی
عکس از فاطمه یزدان یار

پس از اینکه قهوه برای سومین باز جوشید، آماده‌ی سرو است. آن را از روی شعله بردارید و برای سی ثانیه کناری بگذارید. با یک قاشق چای خوری کمی از کف روی نوشیدنی را بردارید و آن را در فنجان‌های اسپرسو سرو کنید، به شکلی که پنج میلی‌متر فضای خالی بالای فنجان باقی بماند.

و بفرمایید! قهوه ترک شما آماده است.

حالا می‌توانید از قهوه‌تان لذت ببرید. اگر بدون شکر آن را درست کردید، توصیه می‌کنم قبل از چشیدن، یک گاز از یک شیرینی ترکی و یا هر چیز شیرین کننده، قبل از اولین جرعه، داشته باشید.

مادر بزرگم همیشه می‌گفت، راز زندگی طولانی‌تر، و درمان همه چیز، یک گاز از شیرینی ترکی و بعد یک جرعه، راکی برای کشتن تمام باکتری‌هاست، و سپس سیاهی قهوه ترک، برای اینکه کسی نفهمد چه کار کرده‌اید. بله، ما در مقیاس خود، جملات عجیب و غریبی هم داریم، و بله قهوه ترک برای ما بسیار با اهمیت است.

حتی اگر قهوه ترک باعث درمان سرماخوردگی شما نشود یا عمر صد ساله برای شما به ارمغان نیاورد، یک فنجان از این نوشیدنی لذت بخش، باعث پیشرفت روز شما خواهد بود – و شاید راه جدیدی برای تجربه‌ی عشق به کافئین.

نوشته شده توسط P.Debrenov ترجمه از Perfect Daily Grind

لذت قهوه ترک
عکس از فاطمه یزدان یار

قهوه ترک اسپشیالتی

و خب، پس از معرفی منبع، شاید برخی از شما عادت به شنیدن استانداردهای جدیدی از قهوه ترک یا جزوه دارید و یا دوست دارید در این باره اطلاعات بیشتری داشته باشید. که ماموریت سایت ایل کافه، می‌رساند که منبع دیگری را به نام Specialty Turkish Coffee به شما معرفی کنم.

به طور خلاصه، همان طور که در لینک قهوه ترک اسپشیالتی خواهید دید، مراحل دم شدن قهوه به صورت زیر آمده است:

۱.  دانه‌های روشن تا مدیوم رست اسپشیالتی تهیه کنید.

۲. با ترازو ۷ گرم قهوه را با نسبت آب به قهوه‌ی ۱ گرم قهوه به ۱۰ گرم آب، وزن کنید.

۳. قهوه را با سایز خیلی ریز آسیاب کنید. بین آسیاب خیلی خیلی ریز قهوه ترک سنتی و سایز آسیاب اسپرسو.

۴. قهوه‌ی تازه آسیاب شده را داخل جزوه بریزید.

۵. آب را تا دمای ۶۰ درجه‌ی سانتیگراد بجوشانید و ۷۰ گرم آب را داخل جزوه بریزید (نسبت یک به ده قهوه به آب).

۵. روش دیگر مرحله‌ی پنجم پیمانه کردن آب با فنجانتان خواهد بود.

مرحله‌ی اختیاری. می‌توانید به قهوه چیز دیگری مانند شکر اضافه کنید. که پیشنهاد نمی‌کنیم!

۶. با قاشق چوبی ترکیب قهوه و آب را کامل هم بزنید.

۷. جزوه را روی شعله قرار دهید. (نوک شعله‌ی هیتر، دقیقا زیر جزوه را لمس کند.) در این مرحله قهوه را هم نزنید.

۸. زمان کل دم کشیدن باید بین ۲ تا ۲ و نیم دقیقه باشد. به دقت نگاه کنید. زمانی که فوم شروع به بلند شدن می‌کند، قبل از جوش آمدن قهوه، آن را از روی شعله بردارید.

۹. کاپ و جزوه را کج بگیرید و شروع به ریختن قهوه داخل فنجان کنید.

۱۰. قهوه ترکتان را با یک لیوان آب، و شیرینی سرو کنید. بگذارید قهوه ۱ تا ۲ دقیقه قبل از نوش جان کردن، بماند. و مراقب باشید که دانه‌ی قهوه‌ی ته نشین شده را نخورید.

قهوه ترک اسپشیالتی
عکس از فاطمه یزدان یار

ترجمه، محسن عیوضلو

قهوه ترک